Prace renowacyjne w wyjątkowym Hotelu Pod Orłem - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Prace renowacyjne w wyjątkowym Hotelu Pod Orłem
Data publikacji: 29.08.2023

Hotel Pod Orłem znajduje się w zabytkowym budynku w ścisłym centrum Bydgoszczy, a jego historia sięga początków XIX wieku. To jeden z pierwszych hoteli w Bydgoszczy i architektoniczna ikona miasta. Od 2016 roku należy do Grupy Kapitałowej IMMOBILE, funkcjonując w ramach sieci Focus Hotels. Jakie zmiany dotychczas wprowadzono w tym wyjątkowym obiekcie, a na jakie prace renowacyjne jeszcze oczekujemy?
Hotel Pod Orłem jest budynkiem historycznym, przy którym cały czas trwają prace remontowe. Ich zakres podzielono na etapy, tak aby zachować ciągłość prowadzonej tu działalności hotelowej. Głównym celem prac jest przebudowa obiektu pod kątem nowych potrzeb użytkownika, czyli uzyskania kategorii 5* oraz wyposażenie obiektu w szereg nowoczesnych instalacji i nowa aranżacja pomieszczeń z wymianą wyposażenia. Budynek będzie dostosowanych do współczesnych wymagań, w szczególności w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W pierwszym etapie prac skupiono się na przebudowie Sali Kolumnowej, która obecnie pełni funkcję restauracyjną. Pieczołowita renowacja prowadzona pod okiem Miejskiego Konserwatora Zabytków, zaowocowała powstaniem tu restauracji Gdańska 14. Wykonano tu nie tylko przebudowę wnętrza, ale także odtworzono wejście do restauracji z ulicy Gdańskiej. W tym etapie wyremontowano także Sale Lustrzaną, Koncertową oraz Winiarnię, wraz z pomieszczeniami przynależnymi (kuchnia).
W kolejnym etapie zaplanowano przebudowę północno-wschodniego skrzydła administracyjnego na pokoje hotelowe, prace związane z nową recepcją, toaletami ogólnodostępnymi na parterze i zapleczem baru, lobby, a także przebudowę rozdzielni kelnerskiej, budowę szklanego wiatrołapu od strony wschodniej oraz remont Sali Malinowej i Sali Biznes. Remont elewacji zaplanowany jest jako ostatni etap inwestycji. Niemniej z uwagi na bezpieczeństwo osób przebywających na ul. Gdańskiej oraz uszkodzenia elewacji, zdecydowano się zamontować siatki zabezpieczające. Pracom przy elewacji towarzyszyć będzie renowacja głównej klatki schodowej oraz rewitalizacja terenu zewnętrznego obiektu. Całość prac związanych z przebudową hotelu będzie wykonywana sukcesywnie; planowane jest zakończenie robót na przełomie roku 2025-2026.