Przyśpieszony rozwój rynku hotelarskiego i sieci Focus Hotels - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Przyśpieszony rozwój rynku hotelarskiego i sieci Focus Hotels
Data publikacji: 24.01.2018

Początek nowego roku to czas podsumowań, analiz i raportów branżowych, które podsumowują kondycję danego sektora i prognozują jego kondycję na kolejne okresy. Bardzo optymistycznie opracowania tego typu postrzegają sektor hotelarski, za czym idzie rozwój należącej do Grupy Kapitałowej IMMOBILE, sieci Focus Hotels, potwierdzając te założenia. W raporcie autorstwa Walter Herz „Kierunki rozwoju rynku hotelarskiego w Polsce” zauważono, że branża przeżywa obecnie swój czas. Podstawowe wskaźniki operacyjne hoteli wzrosły w roku 2017 w większości aglomeracji w Polsce, poprawiając rekordowe wyniki odnotowane w 2016 roku. Już od kilku lat w tym segmencie rynku można obserwować dużą aktywność inwestorów, dzięki czemu zaplecze hotelowe w naszym kraju stale wzbogaca się o atrakcyjne obiekty.
 
Według ekspertów Walter Herz notujemy w Polsce ciągły wzrostu popytu na usługi hotelowe - zarówno ze strony turystów, jak i klientów biznesowych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, liczba turystów korzystających z noclegów w obiektach hotelowych w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2017 roku, wzrosła rok do roku o 6%, czyli około 1,5 mln osób.
 
Polski rynek hotelowy liczy ponad 2,7 tysiąca skategoryzowanych obiektów, z łączną liczbą ponad 135 tys. pokoi. To niewiele w porównaniu z rynkami Europy Zachodniej i liczbą pokojów przypadających na jednego mieszkańcach w krajach zachodnich, dlatego nasz lokalny rynek określany jest ciągle jako rozwijający się. W tym roku w naszym kraju w obiektach hotelowych przybędzie kilkanaście tysięcy miejsc noclegowych. Około 240 z nich funkcjonować będzie pod marką Focus, w takich miastach jak Sopot, Poznań i Lublin. Kolejne tyle przyniesie otwarcie w kolejnych latach obiektu w Warszawie, a mowa tu cały czas tylko o aktualnie podpisanych umowach. Liczba ta może się powielić poprzez nowe umowy. Sieć prowadzi aktualnie szereg rozmów na różnych etapach zaawansowania, dotyczących ekspansji sieci w kraju i zagranicą. Z pewnością nowy rok 2018 przyniesie więc spółce kolejne sukcesy w otwarciach. 
 Duży potencjał inwestycyjny wykazują niezmiennie największe polskie aglomeracje w kraju, przede wszystkim Warszawa, w której jak już wspomniano powstaje obiekt sieci Focus z 238 pokojami. Według analityków Walter Herz, stołeczny rynek hotelowy w przeciągu najbliższych trzech lat wzbogaci się o ponad 5 tys. pokojów. Jest tam wciąż miejsce dla nowych placówek wszystkich kategorii. Specjaliści zauważają, że do niedawna na warszawskim rynku dominowali klienci biznesowi, teraz Warszawę coraz liczniej odwiedzają turyści, w liczbie ponad 10 mln rocznie.
 
Szczególną uwagę sieć Focus przykłada do rozwoju na rynkach wschodnich. W ostatnim kwartale 2017 roku funkcjonowanie rozpoczęło biuro sprzedaży spółki w Bukareszcie, które będzie odpowiedzialne za rozwój sieci na terenie Rumunii, Węgier, Czech oraz Słowacji. Taki kierunek ekspansji podyktowany jest perspektywiczną sytuacją na tych rynkach, m.in. najszybciej rosnącemu wskaźnikowi RevPAR, który uważa się za najważniejszą wartość przy obliczaniu wydajności finansowej hotelu. Dostarcza informacji dotyczących przychodu na jeden dostępny pokój w postaci relacji bieżących stawek do obłożenia. Wskaźnik ten według raportu Rynek hotelarski w Polsce 2017 magazynu Świat Hoteli, w ciągu 12 miesięcy (do czerwca 2017), wzrastał w Europie Środkowo-Wschodniej ponad 10 razy dynamiczniej niż w krajach Europy Zachodniej. Kraje tych regionów postrzegane są jako relatywnie bezpieczne i z tego właśnie powodu, preferowane przez turystów. Wiedza ta stanęła u podstaw szerokich analiz rynku, jakie sieć Focus przeprowadziła w związku z planowaną ekspansją zagraniczną. 
za: Raport 2017, Rynek Hotelarski w Polsce, Świat Hoteli