Czy prowadzenie biznesu hotelowego jest w obecnych czasach rentowne? Jakich wskaźników użyć do ocenienia jego opłacalności? Jak wskaźniki te prezentują się w odniesieniu do najszybciej rozwijającej się obecnie sieci hoteli - Focus Hotels S.A.? Czym sieć ta wyróżnia się na rodzimym rynku hotelowym, jakie ma perspektywy i plany rozwoju?
Historia sieci sięga początku XXI wieku, kiedy obecny Prezes Grupy Kapitałowej IMMOBILE, Rafał Jerzy, zakupił hotel robotniczy zlokalizowany w Bydgoszczy przy ul. Modrzewiowej 1. Po roku kapitalnego remontu w miejscu nieatrakcyjnego obiektu, działalność rozpoczął nowoczesny Hotel Sporting. W marcu 2005 roku została zakupiona nieruchomość w Łodzi – ponad stuletnia fabryka sztruksu Kindermana. Po renowacji została w niej zaaranżowana działalność hotelowa, a obiekt zaczął przyjmować gości we wrześniu 2006 roku. Hotel łódzki, podobnie jak bydgoski, przyjął nazwę Sporting, zapoczątkowując początek budowy sieci. Kolejnym obiektem który został kupiony z myślą o utworzeniu hotelu, był dawny „Dom Rybaka” w Szczecinie. Po dwóch latach remontu, w maju 2007 roku, rozpoczął swoją działalność. Wówczas nastąpiła zmiana nazwy dla istniejących obiektów w Bydgoszczy, Łodzi i Szczecinie. Sieć przyjęła nazwę Hotel Focus, jako lepiej obrazującą strategię rozwoju i atuty sieci: koncentrację na potrzebach gości i najwyższej jakości serwisu. Od tamtego czasu do dziś, sieć rozrosła się do 8 obiektów zlokalizowanych w całej Polsce, posiadając ponadto podpisane umowy na 5 kolejnych i planując ekspansję zagraniczną.
Skokowy przyrost obiektów sieci i ich usytuowanie obrazują poniższe grafiki:
Branża hotelarska ma się dobrze od wielu lat. Liczba hoteli wzrasta rokrocznie nieprzerwanie od 2000 roku. W latach 2015/2016 przybyło 66 obiektów, przy czym wzrost ten charakteryzował się odrobinę mniejszą dynamiką niż w poprzednich okresach.
Nie wszystkie obecne na rynku sieci rozwijają się symetrycznie - rozwój sieci Focus Hotels przedstawia się na ich tle wyjątkowo dynamicznie, deklasując w kolejnych latach dotychczasowych liderów. Sytuacje tą obrazują poniższe wykresy prezentujące przyrost obiektów na tle polskich sieci hotelowych w latach 2012-2020:
W roku bieżącym Focus Hotels jest czwartą największą siecią hotelową w kraju, posiadając 8 obiektów. Na chwilę obecną sieć posiada dodatkowo 5 podpisanych umów na uruchomienie nowych obiektów. Najbliższe otwarcie zaplanowane jest na koniec bieżącego roku, a najodleglejsza z tych umów zakłada finalizację obiektu w roku 2020. Wyłącznie na podstawie tych umów zatem, możemy prognozować, iż w 2020 roku nasza sieć będzie już drugą największą krajową siecią. Oczywiście w przeciągu najbliższych lat strategia spółki zakłada poszerzanie bazy, a już w chwili obecnej wiele rozmów dotyczących kolejnych obiektów znajduje się w zaawansowanym stadium. Pozwala nam to patrzeć z optymizmem na nasze miejsce na rynku i posiadanie ambicji zostania jego liderem w jeszcze krótszej perspektywie.
Popyt na hotele w Polsce wzrósł pomiędzy rokiem 2006 a 2015 o 79%. Ostatnie pełne dane na temat liczby gości pochodzą z 2015 r. Był to rok rekordowy pod względem ilości zagranicznych turystów. Nasz kraj odwiedziło wtedy 16,7 mln osób z zagranicy. Do narodowości odwiedzających najczęściej nasz kraj należą na pierwszym miejscu Niemcy, dalej Brytyjczycy, Ukraińcy, Amerykanie oraz Włosi.
Analiza rentowności stanowi jedną z najważniejszych części analizy finansowej hotelu. Wynika to z dużego znaczenia rentowności w kompleksowej ocenie pracy hotelu. W teorii analizy finansowej najczęściej spotykaną definicją rentowności jest rozumienie jej jako zjawiska osiągania przychodów przewyższających koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Często używa się również wyspecjalizowanych wskaźników branżowych, wśród których najistotniejsze to:
Dla sieci Focus Hotels w ostatnim czasie wskaźniki te sukcesywnie wzrastają:
ROK | 2016 | 2015 | zmiana |
OCC% | 63,84% | 62,04% | +1,8 % |
ADR | 155,48 PLN | 149,62 PLN | + 5,86 PLN |
RevPAR | 99,25 PLN | 92,83PLN | + 6,42 PLN |
Optymistycznie prezentują się one również dla Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie zarówno obłożenie jak i wskaźniki dochodowe znacząco przyrastają, osiągając lepsze wartości niż wiele stolic Europy Zachodniej.
Wiedza ta stanęła u podstaw szerokich analiz rynku, jakie sieć Focus przeprowadziła w związku z planowaną ekspansją zagraniczną. Aktualna strategia zakłada wejście na rynki zagraniczne, w szczególności rumuński, czeski i węgierski. Wśród branych pod uwagę obiektów, znajdują się głównie hotele znajdujące się w stolicach tych krajów.
Inne założenia strategiczne marki to: