10 powodów, dla których Bydgoszcz jest dobrym miejscem na inwestycję - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

10 powodów, dla których Bydgoszcz jest dobrym miejscem na inwestycję
Data publikacji: 21.08.2018

Wprawdzie Bydgoszcz nie jest miastem, które jako pierwsze przychodzi na myśl w kontekście wiodących ośrodków BPO/SSC w Polsce, jednak nie należy umniejszać jego pozycji. Według szacunków ABSL sektor zatrudnia w mieście ok. 10 tysięcy osób, co stawia Bydgoszcz na 8. miejscu rankingu, zaraz za Poznaniem, w którym zatrudnienie jest większe o zaledwie 3,5 tys. osób. Jakie czynniki mają największy wpływ na przychylne postrzeganie Bydgoszczy przez przedstawicieli biznesu? Wbrew pozorom takich czynników jest naprawdę niemało!

1. PołożenieZamieszkała przez ok. 350 tys. mieszkańców Bydgoszcz jest największym miastem województwa kujawsko-pomorskiego i ósmym największym miastem w Polsce. Umiejscowienie w północno-centralnej części kraju, w miejscu krzyżowania się wielu istotnych dróg krajowych i tras kolejowych umożliwia szybkie dotarcie m. in. do Warszawy, Poznania czy Trójmiasta. Atutem miasta, szczególnie w oczach inwestorów zagranicznych, jest również międzynarodowy port lotniczy oraz bliskość lotnisk w Poznaniu i Gdańsku.2. Kapitał ludzkiW dobie rekordowo niskiego bezrobocia i ryku pracownika znalezienie odpowiedniego kandydata do pracy staje się niemałym wyzwaniem. Na korzyść Bydgoszczy przemawia jednak młoda i doskonale wykształcona kadra, o którą nie konkuruje obecnie zbyt wielu pracodawców z sektora BPO/SSC. Na 15 uczelniach wyższych kształci się aktualnie ponad 30 tys. studentów, a ich mury każdego roku opuszcza ok. 9 tys. absolwentów.3. Konkurencyjność kosztowaZe względu na istotnie niższą konkurencję aniżeli w wiodących ośrodkach BPO/SSC presja na bydgoskim rynku pracy jest zdecydowanie niższa, co pozwala miastu utrzymanie wysokiego poziomu konkurencyjności. Tyczy się to nie tylko kosztów pozyskania pracownika, ale również kosztów wynajmu nowoczesnej powierzchni biurowej czy zakupu terenów inwestycyjnych.'

4. Sprzyjający klimat inwestycyjnyStrategia rozwoju miasta oraz konsekwentnie realizowana polityka wspierania inwestorów zainteresowanych pojawieniem się czy też dalszym rozwojem na bydgoskim rynku to podstawowe elementy, które pozwalają z sukcesami budować sprzyjający klimatu inwestycyjnego. Nie bez powodu wg niezależnego raportu Banku Światowego „Doing Business In Poland 2015” miasto uznane zostało za najlepsze miejsce do inwestycji.„Pomagamy przedsiębiorcom m.in. w sprawach administracyjnych, znalezieniu odpowiedniej działki inwestycyjnej lub powierzchni biurowej w obrębie całego miasta, umożliwieniu skorzystania z lokalnych zachęt inwestycyjnych, np. zwolnienia z podatku od nieruchomości czy w sprawach związanych z rekrutacją” – wyjaśnia Edyta Wiwatowska, prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.5. Dynamiczny rozwój sektora BPODynamika wzrostu sektora BPO napawa optymizmem nie tylko włodarzy miasta i jego mieszkańców, ale również inwestorów. Tylko w latach 2013-2016 zatrudnienie w sektorze wzrosło o ponad 70%. Duże zainteresowanie miastem wśród inwestorów, a także stały dopływ młodej i doskonale wykształconej kadry pozwalają wnioskować, że dynamika ta utrzyma się również w kolejnych latach.6. Specjalizacja w usługach ITNa terenie Bydgoszczy funkcjonuje obecnie nieco ponad 40 nowoczesnych centrów biznesowych. Niemalże jedna czwarta uruchomiona została na przestrzeni 3 ostatnich lat, co tylko potwierdza wysokie zainteresowanie inwestorów i tłumaczy rosnące zapotrzebowanie na powierzchnię biurową. To, co wyróżnia Bydgoszcz na tle pozostałych ośrodków BPO/SSC to dominujący udział firm reprezentujących branżę IT. Szacuje się, że zatrudniają one aż 8 tys. osób! Zaledwie 10-procentowe udziały w rynku mają centra świadczące usługi finansowo-księgowe oraz centra zorganizowane jako contact center.

7. Liczne historie sukcesuNiemniej niż zachęty inwestycyjne i stosunkowo niskie koszty działalności inwestorów do Bydgoszczy przyciągają rozliczne historie sukcesów centrów SSC, BPO, R&D czy IT. Poszerzenie zakresu i poziomu zaawansowania prowadzonej działalności przez takie podmioty jak Atos, Nokia czy Asseco utwierdzają potencjalnych inwestorów w przekonaniu, ze wybór Bydgoszczy na miejsce prowadzenia działalności to pomysł warty dokładniejszego rozważenia.8. Wysoki popyt na rynku nieruchomościNa terenie Bydgoszczy doskonale rozwija się nie tylko rynek nieruchomości biurowych, który mimo dynamicznego przyrostu nowoczesnej powierzchni biurowej może się pochwalić współczynnikiem pustostanów na poziomie ok. 9,9%, ale również rozwijającym się rynkiem nieruchomości mieszkaniowych czy magazynowych. Istniejąca powierzchnia magazynowa to ok. 344 tys. m2, zaś planowana to aż 73 tys. m2. To właśnie tu w ostatnim czasie Carrefour uruchomił centrum logistyczne, Lidl centrum dystrybucyjne, a Panattoni Europe utworzył park magazynowy o powierzchni niemalże 50 tys. m2.

9. Dynamiczny rozwój rynku biurowegoOstatnie lata to dynamiczny rozwój rynku biurowego w Bygdoszczy – szacuje się, że w ostatnich 3 latach oddano do użytku aż 30% dostępnej w mieście powierzchni biurowej. W trakcie realizacji jest wiele prestiżowych inwestycji, w tym chociażby położony w ścisłym centrum biurowiec klasy A IMMOBILE K3, odpowiadających potrzebom zgłaszanym przez najbardziej wymagających klientów.„Lokalny rynek biurowy budzi zainteresowanie wielu nowych podmiotów z branży IT oraz usług wspólnych. Notujemy dużo zapytań o powierzchnię ze strony właśnie takich firm. Realizowany przez nas projekt nie tylko powiększy majątek naszych akcjonariuszy, ale przede wszystkim uatrakcyjni centrum miasta.” – mówi Rafał Jerzy, Prezes Grupy Kapitałowej IMMOBILE, realizującej inwestycję biurową klasy A w reprezentatywnej części Bydgoszczy.

10. Doskonałe miejsce do życiaBiznes to przede wszystkim ludzie i ich kompetencje. Bydgoszcz jako ważny ośrodek akademicki jest prawdziwą wylęgarnią talentów. By zatrzymać ich w mieście miasto podejmuje szereg działań mających na celu chociażby poszerzenie oferty kulturalnej, wypoczynkowej czy rozrywkowej. Do pozostania w Bydgoszczy zachęcają również konkurencyjne ceny nieruchomości, niskie bezrobocie, a także fakt, iż zajmuje ona drugie miejsce w Polsce pod względem ilości terenów zielonych. Czy można chcieć czegoś więcej?Autorem artykułu jest Piotr Majewski – pasjonat i specjalista rynku nieruchomości. Więcej jego tekstów można znaleźć na blogu morizon.