Atrem partnerem Forum Polskiej Organizacji Biometanu - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Atrem partnerem Forum Polskiej Organizacji Biometanu
Data publikacji: 16.09.2024

Atrem był partnerem II Forum Polskiej Organizacji Biometanu. - Biogaz i biometan, na co wskazują wszystkie analizy oraz branża rolno-spożywcza, są wielką szansą dla polskiej gospodarki – mówił wiceminister klimatu i środowiska.
Wydarzenie odbyło się w dniach 11-12 września w Warszawie. Atrem reprezentował prezes Andrzej Goławski. Forum było organizowane we współpracy z brukselskim Biomethane Industrial Partnership (BIP). Promuje ambitny plan Komisji Europejskiej REPowerEU, którego celem jest zwiększenie rocznej zrównoważonej produkcji i wykorzystania biometanu w UE na poziomie 35 miliardów metrów sześciennych do 2030 roku.
 - Głównym Forum jest zdefiniowanie kierunków rozwoju rynku, zmian regulacyjnych jakie zaszły w poprzednim roku oraz tych jakie pojawią się w roku 2024 - mówił Michał Tarka, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Biometanu. Częścią wydarzenia była wizyta studyjna w instalacji Polskiej Grupy Biogazowej.
 
- Biogaz i biometan, na co wskazują wszystkie analizy oraz branża rolno-spożywcza, są wielką szansą dla polskiej gospodarki. Ten potencjał jest ogromny. Mamy szansę stać się potentatem w zakresie produkcji biometanu na skalę europejską – powiedział Miłosz Motyka wiceminister klimatu i środowiska. Zapowiedział, że rząd planuje tak zmienić przepisy, aby proces inwestycyjny został skrócony. Celem jest też wsparcie dla biogazowni powyżej 1 megawata.
 
Wzrost zainteresowania biometanowniami widać po liczbie wniosków przyłączeniowych do Gaz-Systemu. Z 1 w 2019 do ponad 150 w 2024 roku. – Postrzegamy tę zmianę bardzo pozytywnie. Wskazuje ona na rozwój rynku biometan jako jednego z kluczowych kierunków działań naszej spółki w najbliższych latach – mówiła podczas Forum Agnieszka Ozga, dyrektor Pionu Transformacji Energetycznej Gaz-Systemu.
 
W rozwój rynku chce się zaangażować także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. - W procesie transformacji energetycznej potrzebna jest rozsądna strategia długoterminowa na wykorzystanie biometanu, którego rola jest szczególna. Należy wziąć pod uwagę bardzo ważne korzyści środowiskowe oraz społeczne płynące z budowy biometanowni w Polsce oraz ograniczoną ilość surowca – powiedział w ubiegłym tygodniu Wojciech Racięcki dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBiR.
 
W Polsce działa 145 wytwórców biogazu rolniczego oraz 175 instalacji do jego produkcji, które wytwarzają około 676,6 milionów metrów sześciennych biogazu rocznie. Jak podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa żadna z nich jednak jeszcze nie uszlachetnia biogazu, by otrzymać biometan.
 
Spółka Atrem planuje budowę dwóch własnych biometanowni.