GK IMMOBILE ze zdecydowanym wzrostem we wszystkich segmentach w I półroczu 2018 - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

GK IMMOBILE ze zdecydowanym wzrostem we wszystkich segmentach w I półroczu 2018
Data publikacji: 17.09.2018

Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A., opublikowała wyniki finansowe za pierwsze półrocze bieżącego roku. Przychody z działalności we wszystkich segmentach operacyjnych spółki – developingu, hotelarstwie i przemyśle – znacznie wzrosły w porównaniu z I półroczem 2017 roku.

    

Skonsolidowane przychody Grupy Kapitałowej IMMOBILE wyniosły w raportowanym okresie 168 mln zł, wzrastając o blisko 50% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wynik operacyjny wzrósł o 258%, do wartości 14,1 mln zł, a zysk netto poszybował do poziomu 4,5 mln zł. W spółce wzrosła wartość aktywów i kapitału własnego, przy jednoczesnym spadku zadłużenia w długim terminie o 14%. Skokowo wzrosła wartość EBITDA za pierwsze półrocze - wyniosła 18 mln zł, wobec 8,5 mln wypracowanego w pierwszym półroczu 2017.- Za nami bardzo udane półrocze, potwierdzające słuszność przyjętej strategii rozwoju. Spółka zanotowała wzrost przychodów w każdym z trzech głównych segmentów operacyjnych – komentuje Prezes Zarządu GK IMMOBILE, Rafał Jerzy.Skokowy wzrost do poziomu 30,2 mln zł zanotowano w segmencie deweloperskim. Za blisko 5-krotny wzrost przychodów odpowiada etapowanie największej inwestycji deweloperskiej w Bydgoszczy – Platanowego Parku, w ramach którego wybudowanych zostanie 1250 mieszkań. W pierwszej połowie roku zaksięgowano znaczną część sprzedaży etapu ‘I’ tej inwestycji. Obecnie w budowie i sprzedaży znajduje się kolejna faza projektu. Spółka przygotowuje się również do rozpoczęcia kolejnej etapowanej inwestycji mieszkaniowej – Osiedla Uniwersyteckiego w bydgoskim Fordonie, w ramach którego powstanie 600 mieszkań.- Dwa bardzo duże projekty dają nam dominującą pozycję wśród lokalnych deweloperów. Budowy prowadzimy na własnych działkach o dużej powierzchni, a ich podział na etapy zapewnia sektorowi deweloperskiemu Grupy perspektywę stabilnego przychodu w najbliższych latach oraz elastyczność względem zapotrzebowania rynku. Myślimy o kolejnych projektach, również w innych miastach – mówi Prezes Jerzy.

Przychody w hotelarstwie zwiększyły się o 22,5%, do wartości 23,5 mln, na co wpływ miały pierwsze trzy miesiące funkcjonowania nowego obiektu w Sopocie. Hotel o doskonałej lokalizacji i standardzie Premium, będący dziewiątym obiektem sieci, otwarto na początku kwietnia. Aktualnie spółka Focus Hotels, prowadząca działalność hotelarską w ramach Grupy IMMOBILE, przygotowuje się do otwarcia w październiku 10-tego obiektu sieci w Poznaniu. Jako następne otwarte zostaną hotele w Lublinie (2019 r.) oraz w Warszawie (2020 r.). Jednocześnie spółka prowadzi zaawansowane negocjacje dotyczące kolejnych lokalizacji.Przychody w przemyśle i budownictwie przemysłowym wzrosły o 37,44% do poziomu 108,2 mln, odpowiadając za 64,4% przychodów całej Grupy. Dobrą kondycję tej działalności pokazały już publikowane wcześniej wyniki głównej spółki przemysłowej operującej w jej strukturach – PROJPRZEM MAKRUM S.A. Spółka ta systematycznie poprawia wyniki, a kurs jej akcji pomiędzy dniem publikacji raportów półrocznych w 2017 i 20,18 roku, wzrósł aż o 67,5%.Po publikacji dobrych wyników półrocznych, obie spółki wypłacą dywidendę. Swoim zyskiem z Akcjonariuszami PROJPRZEM MAKRUM podzieliło się 12 września. W Grupie Kapitałowej IMMOBILE wypłata nastąpi 21 września. Będzie to już trzecia z rzędu dywidenda w tej spółce.