Inwestycja zrealizowana przez Atrem laureatem konkursu 'Lider Dostępności' - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Inwestycja zrealizowana przez Atrem laureatem konkursu 'Lider Dostępności'
Data publikacji: 29.06.2023

Celem konkursu 'Lider Dostępności' jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Tegorocznym laureatem zostało Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu, zaś nagrodę odebrał m.in. Andrzej Goławski, prezes Atrem S.A., spółki która stała na czele konsorcjum realizującego tę wyjątkową inwestycję.
Konkurs Architektoniczno–Urbanistyczny „Lider Dostępności” – objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy – organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Kapituła 8 edycji konkursu zdecydowała o przyznaniu ośmiu nagród i dwóch wyróżnień, które przekazano podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim. Statuetki wręczył laureatom Minister Piotr Ćwik, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. W uroczystości wzięła też udział Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda.
Laureatem w kategorii 'obiekt zabytkowy' zostało Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Nagrodę odebrali Bartosz Małolepszy, zastępca dyrektora ds programowych Poznańskiego Centrum Dziedzictwa oraz Andrzej Goławski, prezes Atrem S.A., lidera konsorcjum zaangażowanego w prace przy powstawaniu tego wyjątkowej miejsca, w którego skład weszły także firmy New Amsterdam Sp. z o. o. oraz Firma Budowlana Eugeniusz Dota.

"Jest to nagroda za stworzenie w historycznej części Poznania miejsca, które jest dostępne dla wszystkich odwiedzających, zarówno pod względem architektonicznym, jak i oferty edukacyjnej. Twórcy Centrum Szyfrów Enigma, projektując to miejsce, wykazali się otwartością i kreatywnością; z równą dbałością zadbali o potrzeby osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności - od ruchowej, przez niepełnosprawność słuchu czy wzroku, po niepełnosprawność intelektualną, a także seniorów oraz dzieci, dzięki czemu wizyta w Centrum staje się dla każdego gościa atrakcyjnym i wartościowym doświadczeniem." - podano w uzasadnieniu.
Ekspozycja Centrum Enigmy składa się zarówno z nowoczesnych, multimedialnych i interaktywnych stanowisk, jak i specjalnie opracowanych rekwizytów, które wprowadzają odwiedzających w świat kryptologii. Składają się na nią trzy części. Pierwsza przedstawia historię sztuki szyfrowania na przestrzeni dziejów. Druga część ekspozycji opowiada historię złamania kodów Enigmy przez polskich matematyków. W trzeciej części pokazano rewolucję informatyczną po II wojnie światowej, w której duży wkład miała właśnie praca kryptologów. 

"Mieliśmy niezwykły zaszczyt tworzyć jako konsorcjum realizacyjne i projektujące ten niezwykle skomplikowany obiekt zabytkowy w centrum Poznaniu. Bardzo dziękuję za uznanie dla naszej pracy i naszego projektu, również bardzo dziękuję inwestorowi, czyli Miastu Poznań i Uniwersytetowi Adama  Mickiewicza za okazane zaufanie i niezwykle owocną współpracę" - mówił Andrzej Goławski, odbierając nagrodę.

Wszystkim zaangażowanym w powstanie Centrum Szyfrów Enigma serdecznie gratulujemy!