O perspektywach rynku mieszkaniowego w Polsce - rozmowa z Andrzejem Witkowskim - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

O perspektywach rynku mieszkaniowego w Polsce - rozmowa z Andrzejem Witkowskim
Data publikacji: 09.10.2015

Jak wygląda sytuacja Grupy Kapitałowej IMMOBILE na tle innych podmiotów na rynku oraz sytuacji gospodarczej? W nowej serii artykułów postanowiliśmy dowiedzieć się więcej o otoczeniu rynkowym poszczególnych segmentów działalności spółki. O sytuacji na ogólnopolskim oraz lokalnym rynku mieszkaniowym rozmawiamy z Andrzejem Witkowskim, Członkiem Zarządu spółki CDI 1 – developera inwestycji Platanowy Park w Bydgoszczy.Jak w ostatnich dwóch latach kształtują się trendy na rynku mieszkaniowym w Polsce?

Ubiegły rok był na tym rynku czasem stabilizacji. Wahania cen w 2014 r., zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, nie przekroczyły kilku procent. Popyt na mieszkania ogółem mógł minimalnie spaść ze względu na wprowadzenie Rekomendacji S, wymagającej od klientów kredytujących zakup mieszkania posiadania wkładu własnego na określonym poziomie. Nie pogorszyło to jednak sytuacji deweloperów, ponieważ równolegle zauważamy przesunięcie się popytu w stronę mieszkań deweloperskich, zamiast ku rynkowi wtórnemu. Korzystną sytuację dla deweloperów potwierdzają dobre wyniki finansowe sektora w porównaniu z rokiem 2013 oraz niesłabnące tempo wprowadzania nowych inwestycji na rynek (w roku 2014 było ich o 36% więcej niż w roku poprzednim). Tempo to nie powinno zmniejszyć się przez najbliższe lata, ponieważ zasoby mieszkaniowe w Polsce są ciągle niedostateczne - w 2013 r. wyniosły 360 mieszkań na 1000 mieszkańców, co jest jednym z najniższych poziomów wśród państw Unii Europejskiej. Wskazuje to na relatywnie wysoki potencjał branży.A czy sytuacja gospodarcza sprzyja rynkowi?

Jak najbardziej. Ostatnia obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej miała miejsce w marcu, a decyzją z ostatnich dni utrzymano ich historycznie niski poziom. Przekłada to się na poprawę wyników sprzedażowych, a w efekcie na poprawę wyników finansowych deweloperów. W ostatnich miesiącach indeks giełdowy WIG-Developerzy utrzymuje znacznie lepszy kurs niż reszta rynku. Dodatkowym, stymulującym go bodźcem są ostatnie zmiany w programie MDM, które zmierzają do wprowadzenia na rynek zdecydowanie większych środków finansowych niż w 2014 roku. Zmiany te pobudzą nie tylko rynek wtórny – łatwiejsza sprzedaż mieszkań używanych, pozwoli ich właścicielom na łatwiejsze dokonanie naturalnej zamiany takiego mieszkania na kolejne, tym razem z rynku pierwotnego. Sprzyja temu poprawiająca się sytuacja ekonomiczna Polaków – w 2014 bezrobocie spadło o 3,5%, a przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 3,7%.[caption id="attachment_1872" align="aligncenter" width="643" class=" "]
Porównanie indeksów WIG oraz WIG-Developer[/caption]Jak wobec tego zachowuje się rynek lokalny, bydgoski?

Również zanotowaliśmy podwyższenie średniego wynagrodzenia oraz spadek bezrobocia. Niestety sytuacja demograficzna regionu nie jest już tak pozytywna – dużo osób wyjeżdża, rodzi się mało dzieci. Pozytywnie prezentuje się jednak liczba małżeństw zawieranych w naszym mieście; o 4,5% w porównaniu z rokiem 2013 wzrosła również liczba udzielonych kredytów hipotecznych.Liczba oddawanych mieszkań w naszym mieście również wzrasta - od 2011 r. Obecnie rocznie oddawanych jest ok. 1000 nowych mieszkań, co stanowi ok. 25% mieszkań oddanych w całym regionie. Średnia cena ofertowa na rynku pierwotnym wyniosła w II kwartale 2015 roku 5092 zł/m2., a cena transakcyjna 4606 zł/m2. Na rynku oferowane są obecnie 23 inwestycje, 13 z nich będzie oddana w tym lub przyszłym roku. Są to mieszkania o metrażu 25-151 m2, a ich ceny ofertowe (wg danych rynekpierwotny.pl) wahają się w granicach 3640-7000 zł/m2.[caption id="attachment_1873" align="aligncenter" width="626" class=" "]
Średnia dla 10 miast obejmuje: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin, Zielona Góra; Średnia dla 7 miast obejmuje: Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław. Źródło: NBP[/caption]Czym na ich tle wyróżnia się oferta CDI?

Platanowy Park jest największą inwestycją deweloperską w Bydgoszczy od lat. Podzielona będzie ona na 7 kolejno realizowanych etapów, obejmujących 1102 mieszkania oraz otoczenie handlowo-usługowo-rekreacyjne. Osiedle ma być nowoczesne i multifunkcyjne. Chcemy, by można tu było i mieszkać, i pracować, i korzystać z rozmaitych usług. Tempo prac budowlanych będzie dostosowana do potrzeb rynku. Według naszych prognoz aktualnie popyt na mieszkania w naszej inwestycji można oceniać na ok. 150 mieszkań rocznie. Klientom oferujemy zróżnicowane ceny. Znajdą się tu zarówno mieszkania dla osób starszych, jak i dla młodych. Będziemy uwzględniać program Mieszkanie dla młodych.Projekt został przygotowany przez doświadczonych biuro projektowe CDF z Poznania. Dzięki tej współpracy powstało imponujące osiedle z budynkami mieszkalnymi zaprojektowanymi z najwyższą dbałością o szczegóły oraz (tak rzadkim na naszym rynku) zróżnicowaniem architektury i wysokości zabudowy – nawet do 50 metrów! Nowe mieszkania w wysokiej zabudowie są w ostatnim czasie szczególnie pożądanymi przez kupujących.[caption id="attachment_1874" align="aligncenter" width="636" class=" "]
Wizualizacja Platanowego Parku w Bydgoszczy[/caption]Czy w związku z tym odnotowują Państwo szczególnie duże zainteresowanie mieszkaniami?

Tak, zainteresowanie jak i sprzedaż spełniają nasze założenia. Do końca czerwca sprzedaliśmy 28% realizowanej powierzchni. Jest to bardzo dobry wynik, jak na sześć miesięcy prowadzenia sprzedaży. Szykujemy się do rozpoczęcia kolejnego etapu, tak więc niebawem ruszy sprzedaż kolejnej puli mieszkań.Jak dotychczas sprzedaż mieszkań nie ma odzwierciedlenia w wynikach finansowych. Kiedy możemy spodziewać się pokazania przez spółkę przychodów związanych ze sprzedażą pierwszego etapu inwestycji?

Ze względu na zasady rachunkowości, sprzedaż mieszkań możemy zaksięgować dopiero po dokonaniu odbioru mieszkań przez nowych właścicieli. Spodziewamy się więc zaksięgowania wyników w drugiej połowie bieżącego kwartału.Jak wyglądają plany CDI 1 jako dewelopera na przyszłość?Przed nami kolejne etapy budowy Platanowego Parku. Ich realizację przewidujemy na okres 6-8 lat, w zależności od zmieniających się potrzeb rynku. Równolegle planujemy wyjście z naszymi usługami poza Bydgoszcz - chcielibyśmy prowadzić projekty deweloperskie na terenie całego kraju. Obecnie przygotowujemy się do realizacji tego założenia, poznając specyfikę lokalnych rynków oraz poszukując odpowiednich terenów pod zabudowę.Trzymajmy więc kciuki za powodzenie tych planów. Serdecznie dziękujemy za rozmowę!