Zawieszenie wiechy na budynkach I etapu osiedla Platanowy Park - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Zawieszenie wiechy na budynkach I etapu osiedla Platanowy Park
Data publikacji: 12.04.2017

W piątek 7 kwietnia odbyło się uroczyste zawieszenie wieńca na budynkach I etapu osiedla Platanowy Park. Uroczystość ta była zwieńczeniem realizacji stanu surowego i zapowiada przystąpienie do prac wykończeniowych.

Platanowy Park to multifunkcyjne osiedle powstające na niemal 10-hektarowej powierzchni, w kwartale ulic Sułkowskiego, Dwernickiego, Kamiennej i Leśnej w Bydgoszczy. Planowana zabudowa obejmuje zarówno funkcje mieszkaniowe, jak i powierzchnie biurowe, handlowe, usługowe, tereny zielone, drogi dojazdowe i miejsca postojowe. Pierwszy etap inwestycji obejmował budowę dwóch budynków mieszkalnych - wielorodzinnych, 5 - piętrowych o łącznej ilości 144 mieszkań. Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się tu w trzecim kwartale 2015 roku.Dwa 5- i 6-kondygnacyjne budynki mieszkalne zlokalizowane przy ul. Leśnej 20 oraz Leśnej 22, to kolejna część realizacji największego nowego osiedla mieszkaniowego w BydgoszczyJest to budynek wielorodzinny ze 148 mieszkaniami – informuje Andrzej Witkowski, członek zarządu spółki CDI 3. – Bryła budynku jest połączona dwupoziomowym garażem podziemnym na 164 miejsca postojowe, a w części parterowej znajdzie się miejsce dla 19 lokali użytkowych. Oddany w stanie surowym budynek jest jednym z elementów osiedla Platanowy Park, które powstaje na przestrzeni ponad 9 ha terenu, gdzie już w fazie projektowej pomyślano o rekreacji mieszkańców, placach zabaw i przyjaznym otoczeniu budynków.Oddanie budynków nowym właścicielom planowane jest jeszcze w tym roku. Listę mieszkań dostępnych w ramach tego etapu znaleźć można na stronie internetowej inwestycji: http://www.platanowypark.pl/inwestycja/etap-1

Na uroczystym zawieszeniu wiechy nad budynkami zgromadziło się ponad 100 osób. Wśród nich znaleźli się budowlańcy i inspektorzy pracujący przy inwestycji, przedstawiciele dostawców i wykonawców oraz zespół pracowników sprzedaży i zarządzania. Zawieszenia ozdobnego wieńca dokonał reprezentujący dewelopera Jacek Kazubowski ze spółki CDI oraz kierownik budowy Mateusz Stolarczuk. Po uroczystość na gości czekał poczęstunek serwowany w przyziemiu budynków, w którym zaaranżowane zostaną lokale usługowe.

Uroczystość zawieszenia wiechy to tradycja budowlana, organizowana po zakończeniu prac związanych z wykonaniem konstrukcji obiektu. Wiecha jest mocowana najczęściej na najwyższym elemencie budowli, a jej wygląd tradycyjnie ma postać ozdobnego wieńca lub drzewka z kwiatów, traw i gałęzi.

Tradycja ta wywodzi się z czasów, kiedy to wierzono, że duch/moc mieszkający w drzewie, z którego pozyskano gałęzie do wieńca, przechodzi po umocowaniu wiechy w konstrukcję budynku, zapewniając ochronę i błogosławieństwo jego przyszłym mieszkańcom. Świętowanie przy poczęstunku było elementem składania ofiar duchom opiekuńczym, a do dziś pozostało jednym z najczęściej praktykowanych obyczajów związanym zarówno z budową domów, jak i budynków wielorodzinnych czy komercyjnych. Oznacza zakończenie głównych prac budowlanych, zwiastując rozpoczęcie procesów wykańczania, co za tym idzie oddanie w niedługim czasie inwestycji do użytkowania.