Zwiedzanie fabryki Makrum z Miejskim Centrum Kultury i Gazetą Wyborczą - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Zwiedzanie fabryki Makrum z Miejskim Centrum Kultury i Gazetą Wyborczą
Data publikacji: 21.04.2017

W sobotę 8 kwietnia, mieszkańcy Bydgoszczy mieli niepowtarzalną okazję, aby na własne oczy zobaczyć funkcjonowanie fabryki Makrum. To jedyna fabryka w mieście i zapewne jedna z ostatnich w Polsce, leżąca w sercu tętniącego życiem Osiedla Leśnego, a zarazem jego największy symbol. Już niedługo przeniesiona będzie do nowej lokalizacji, dlatego wydarzenie to było prawdopodobnie ostatnią okazję do obejrzenia historycznych zabudowań fabrycznych.

Zwiedzanie fabryki Makrum na Osiedlu Leśnym, zorganizowano z inicjatywy Miejskiego Centrum Kultury i Gazety Wyborczej. Wydarzenie było zwieńczeniem cyklu 'Przemysłowa Historia Bydgoszczy', opisującego najważniejsze ikony lokalnego przemysłu. Spółka Makrum, z której wyrosła Grupa Kapitałowa IMMOBILE w obecnym kształcie, jest dla wielu bydgoszczan najważniejszym industrialnym symbolem miasta. Jako jedna z niewielu polskich spółek z tak długą historią, przetrwała trudne czasy przeobrażeń społecznych i kryzysów gospodarczych, do dziś funkcjonując i rozwijając zakres oferowanych produktów i usług.





Wizytę w fabryce poprzedziły atrakcje dla dzieci, którym udostępniono stary magazyn. Jego ściany najmłodsi przyozdobili 'przemysłowym graffiti', tworząc pejzaż przedstawiający zabudowania fabryczne z lat '80 oraz inne malunki, m.in. wizerunki robotników czy też logotypy spółki Makrum. Kolejnym punktem atrakcji dla młodych pasjonatów przemysłu było malowanie kasków ochronnych, które autorzy mogli zabrać z sobą do domów na pamiątkę tej wizyty.









Następnie, już wyłącznie dla dorosłych, odbyły się trzy tury zwiedzania fabryki na Osiedlu Leśnym. Wycieczce przewodził Stefan Pacholak, Mistrz Wydziału Obróbki Ciężkiej, który pracuje w Makrum już parędziesiąt lat oraz Witold Lityński, Szef Produkcji i Planowania. Opowiedzieli oni o historii spółki oraz o najważniejszych obecnie produktach, które powstają w fabryce (np. automatycznych systemach parkingowych MODULO czy maszynach produkowanych dla takich gigantów jak Volkswagen czy KGHM) oraz najbardziej spektakularnych projektach, które aktualne są tu prowadzone, jak chociażby produkcja kół do windy, które już w maju instalowane będą na paryskiej Wieży Eiffla.









Organizatorów zwiedzania zaskoczyło duże zainteresowanie bydgoszczan tym wydarzeniem. Fabrykę odwiedziły bowiem aż trzy duże grupy gości. Byli oni bardzo aktywni, chętnie zadawali pytania dotyczące zarówno bieżącej produkcji Makrum oraz przyszłości terenu na którym fabryka obecnie się znajduje, a na którym powstaje multifunkcyjne osiedle mieszkaniowo-usługowo-biurowe Platanowy Park. Dla bydgoszczan była to prawdopodobnie ostatnia szansa zagoszczenia w murach fabryki, ponieważ w związku z budową kolejnych etapów inwestycji, w ciągu około 2 lat, produkcja zostanie przeniesiona do nowej lokalizacji.







Warsztaty dla najmłodszych oraz zwiedzanie fabryki Makrum zorganizowane zostały w ramach cyklu 'Przemysłowa Historia Bydgoszczy', w ramach którego Gazeta Wyborcza opublikowała cztery artykułu opisujące 150-letnią historię firmy - od założenia przedsiębiorstwa remontującego maszyny rolnicze przez niemieckiego przemysłowca Hermanna Löhnerta, aż po uformowanie się obecnej struktury Grupy Kapitałowej IMMOBILE i silnego sektora przemysłowego jako jednego z jej filarów. Artykuły przytaczają też wspomnienia pracowników posiadających najdłuższy staż zawodowy w Makrum, który opowiedzieli Gazecie Wyborczej ciekawe historie związane z ich pracą w spółce.









Autorem zdjęć wykorzystanych we wpisie jest Dariusz Gackowski. Więcej zdjęć z wydarzenia obejrzeć można na profilu MCK Bydgoszcz.