Kolejne stypendia Fundacji Rumak przyznane - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Kolejne stypendia Fundacji Rumak przyznane
Data publikacji: 21.10.2016

W czwartek, 20 października, należąca do Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A., Fundacja Rumak, przyznała kolejna stypendia dla utalentowanej młodzieży o polskich korzeniach, mieszkającej dotychczas za naszą wschodnią granicą. To już trzecia edycja programu wspierającego młodzież w nauce na polskich uczelniach. Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się w siedzibie Fundacji.

Fundacja RUMAK została założona w 2013 roku przez bydgoską spółkę MAKRUM S.A. – obecnie funkcjonującą jako Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A. Fundacja, już trzeci rok z rzędu, wspiera utalentowanych młodych ludzi o polskich korzeniach, którzy przyjechali na studia do Polski zza naszej wschodniej granicy. Z wsparcia tego, funkcjonującego w formie stypendiów, korzystają obecnie Ekaterina Fisenko z Irkucka, naukę której Fundacja Rumak finansuje od początku istnienia programu, oraz pochodzące z Ukrainy Yaroslava Komendra i Daria Zabolotna, które są podopiecznymi Fundacji już dwa lata. W tym roku do grona dotychczasowych stypendystów dołączają Natallia Lysiakova i Anton Jivanov z Mińska na Białorusi.Yaroslava: Stypendium Fundacji Rumak sprawia, że możemy po prostu normalnie żyć. Dzięki niemu nie muszę liczyć każdej złotówki. Mogę zapisać się na kurs angielskiego, kupić książkę, bilet do domu.

Prezesem Zarządu, zarówno Fundacji jak i Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A., jest Rafał Jerzy – pomysłodawca projektu.Rafał Jerzy: Pieniądze na wsparcie studentów to środki prywatne, nie instytucjonalne. Wspieramy młodzież o polskich korzeniach przez cały okres ich studiów, pod warunkiem, że osiągają dobre wyniki. Co roku grono stypendystów powiększamy o dwie kolejne osoby. Zapoznajemy je z naszymi firmami, starając się ułatwić im start w dorosłe życie.Partnerem programu stypendialnego Fundacji RUMAK jest Instytut Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego studentkami są Ekaterina, Yaroslava oraz Daria. Łącznikiem pomiędzy Fundacją a studentami jest ks. prof. UAM dr hab. Waldemar Szczerbiński - wykładowca akademicki, który z jednej strony wspiera studentów, z drugiej zaś pomaga Fundacji wybrać tych najzdolniejszych.Ks. Szczerbiński: Studenci, którzy do nas przyjeżdżają, często nawet nie mówią po polsku. Dopiero na miejscu rodzi się ten związek, poczucie polskości. Błyskawicznie się asymilują z rówieśnikami, uczą języka. Do rodzinnego domu wracają już jako inni ludzie.

Uroczystość, połączoną z konferencją prasową na temat działalności Fundacji Rumak, uświetnił mini-recital utalentowanego muzycznie stypendysty Antona Jivanova.

Do 20 listopada przyjmowane są wnioski o stypendia w ramach nowego projektu dla Polaków przybyłych ze wschodu. Tym razem Fundacja Rumak poszukuje studentów architektury z uczelni w całej Polsce, którzy oprócz stypendium otrzymają możliwość podjęcia współpracy z partnerem projektu – pracownią architektoniczną CDF Architekci z Poznania. Szczegółowe informacje dla kandydatów do tego programu znajdują się na stronie internetowej Fundacji: www.fundacjarumak.pl