O dynamicznym rozwoju sieci hoteli Focus rozmawiamy z Łukaszem Płoszyńskim - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

O dynamicznym rozwoju sieci hoteli Focus rozmawiamy z Łukaszem Płoszyńskim
Data publikacji: 28.10.2015

Należąca do Grupy Kapitałowej IMMOBILE sieć hoteli Focus, posiada aktualnie sześć obiektów na terenie kraju. Funkcjonując na rynku na przestrzeni kilku lat, pozwoliła swoim menadżerom dobrze poznać specyfikę rynku hotelarskiego. Swoją wiedzą i doświadczeniami na temat jego funkcjonowania podzielił się z nami Łukasz Płoszyński, Członek Zarządu spółki Focus Hotels S.A. Czy na rynku hotelarskim w Polsce panuje duża konkurencja? 
 
Na koniec 2014 roku na rynku działało 2250 obiektów, o 6,8% więcej niż rok wcześniej. Jak informuje tegoroczny raport "Rynek Hotelarski w Polsce" w 2014 roku rynek powiększył się o 143 hotele – w tym 92 trzygwiazdkowe oraz 42 w standardzie czterech gwiazdek. Za to w połowie bieżącego roku funkcjonuje już w sumie 2566 skategoryzowanych obiektów. Ponad połowa z nich to obiekty trzygwiazdkowe. Przeważają obiekty mniejsze, dysponujące liczbą 100-150 pokoi. Najdynamiczniejszy przyrost widzimy wśród tzw. hoteli ekonomicznych, skierowanych głównie do klientów biznesowych. Hotele tego typu stawiają przede wszystkim na dogodną lokalizację (w centrach miast, dzielnicach biznesowych lub blisko kluczowych szlaków transportowych, lotnisk itd.) oraz zaplecze konferencyjno-techniczne; mniejsze znaczenie mają tu udogodnienia typowe dla hoteli stricte wypoczynkowych.
Czy w kraju mamy do czynienia z dużym lokalnym zróżnicowaniem rynku?
 
Oczywiście - nietrudno się domyślić że więcej obiektów funkcjonuje w największych miejskich aglomeracjach, rejonach występowania naturalnych dla Polski atrakcji geograficznych (góry, morze, pojezierza), czy też w miastach słynących z walorów turystycznych. W pierwszym półroczu 2015 roku, najwięcej hoteli (po 10 obiektów) zostało oddanych do użytku w województwie małopolskim oraz pomorskim. Dla porównania w woj. mazowieckim powstały zaledwie trzy. Najwięcej, bo 337 hoteli (16,5 tys. pokoi) znajduje się na tę chwilę w Małopolsce. Jednak jeśli chodzi o ilość pokoi wygrywa woj. mazowieckie, dysponując około 20 tys. pokojów w 262 hotelach. Wyraźnie widać, że w mazowieckim inwestuje się w większe obiekty.
Dane za: Raport z rynku HORECA 2015, wyd. ProMedia / Kolorem zaznaczono miasta w obrębie których znajdują się obiekty sieci Focus.

Czy inwestycja w biznes hotelowy jest opłacalna na polskim rynku?
 Tak, jednak już na etapie planowania takiej inwestycji uwzględnić należy kilka kluczowych czynników od których uzależnione będzie jej powodzenie. Podzielić je możemy na czynniki popytowe oraz kosztowe. Czynnikiem kluczowym, obejmującym obie te kategorie jest lokalizacja. Pod względem popytowym oceniamy ją przede wszystkim pod kątem atrakcyjności dla różnych grup odbiorców oraz względem rynku i konkurencji obecnej w jej obrębie.
A jakie pułapki i szanse czekają na już funkcjonujące hotele?
 
Istnieje tu cały szereg zmiennych. Rynek hotelowy jest uzależniony między innymi od koniunktury w kraju i na świecie, a co za tym idzie sytuacji ekonomicznej społeczeństwa, istnienia barier w podróżowaniu bądź ich braku, zmian w infrastrukturze drogowej, lotniczej i kolejowej (przy nowych arteriach powstają nowe obiekty) czy chociażby od pogody (szczególnie przy hotelach w lokalizacjach turystycznych). Wpływ na ruch mają też cykliczne lub  jednorazowe zdarzenia kulturalne (np. coroczny festiwal Camerimage w Bydgoszczy) lub  sportowe (tu bardzo jaskrawym przykładem była organizacja Euro 2012 w Polsce i konieczność przygotowania szerokiej bazy hotelowej na niespotykaną wcześniej skalę).
Jaka w świetle tych czynników panuje obecnie sytuacja na rynku?
 
Ubiegły rok był rokiem bardzo udanym dla branży hotelarskiej. Towarzyszyło mu rosnące PKB, duże nakłady na inwestycje z budżetu UE, rozrastająca się sieć autostrad i zwiększanie siatki tanich połączeń lotniczych z naszym krajem. Efektem tego zanotowaliśmy wzrost ruchu turystycznego i obłożenia hoteli – według danych GUS-u aż do 72%. Tendencja ta kontynuowana jest w roku obecnym - w pierwszym kwartale, w porównaniu do I kwartału 2014 r.,  miał miejsce wzrost ogólnej liczby turystów korzystających z bazy noclegowej  o 7,6% . Liczba udzielonych noclegów wzrosła o 8,3%. Jednocześnie zanotowano wzrost liczby turystów zagranicznych o 4,7% oraz liczby wynajętych przez nich pokoi o 8,0%. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że w obiektach noclegowych zatrzymało się 4,9 mln turystów, którym udzielono 12,3 mln noclegów. W analogicznym okresie roku poprzedniego z obiektów skorzystało 4,5 mln osób i udzielono 11,3 mln noclegów.

Czy hotele sieci Focus również odczuwają ten pozytywny trend?
 
Wynik operacyjny segmentu wyniósł w I półroczu 2015 roku 2,7 mln PLN, wobec 1,9 mln PLN w analogicznym okresie 2014 roku (wzrost o 42%). Przychody wzrosły zaś do 13,6 mln zł (z 11,9 mln zł, co daje wzrost na poziomie ponad 14%). Na pozytywny wynik ma wpływ wzrost przychodów hotelu w Chorzowie oraz poprawa wyników operacyjnych w pozostałych obiektach sieci. Obłożenie pokoi, w porównaniu z I półroczem ubiegłego roku, wzrosło o 1,5% i wyniosło 58,22%. Wzrosły nam również wskaźniki ADR (określa średnią stawkę netto za pokój bez śniadania) oraz RevPAR (oznacza średni przychód z jednego dostępnego pokoju).
 
Dane za miesiące styczeń-wrzesień: Raport z rynku HORECA 2015, wyd. ProMedia

Co jest mocną stroną sieci hoteli Focus?
 Aktualnie sieć Focus Hotels to sześć hoteli zlokalizowanych w Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi, Szczecinie, Chorzowie/Katowicach oraz Inowrocławiu o łącznej liczbie 535 pokoi. Sieć tworzą miejskie hotele biznesowe, ukierunkowane na kompleksową obsługę osób podróżujących w celach służbowych jak i turystów indywidualnych oraz grupowych. Podstawowym ich założeniem jest najlepsza relacja jakości do ceny. Stawiamy również na dobre lokalizacje naszych obiektów. Wyróżnia nas także darmowy Internet, oferta śniadania na wynos dla gości opuszczających hotel oraz darmowy nocleg dla dzieci do lat 18. Nasi klienci doceniają te atuty – Focus Hotels regularnie otrzymuje nagrody i wyróżnienia branżowe.

A jakie sieć posiada plany na przyszłość?
 
Stawiamy na rozwój sieci. Celem strategicznym jest sukcesywne pozyskiwanie od dwóch do trzech obiektów w skali roku. W chwili obecnej przygotowujemy się do otwarcia hoteli zlokalizowanych w Gdańsku oraz Białymstoku. Cały czas prowadzimy także aktywne negocjacje związane z powstaniem obiektów w kolejnych lokalizacjach. Interesują nas głównie miasta powyżej 200 tys. mieszkańców. W ciągu dwóch lat mamy w planach podwojenie posiadanej obecnie liczby pokoi, co powinno przełożyć się na co najmniej dwukrotny wzrost przychodów. Planujemy też debiut spółki na Giełdzie. W dalszej perspektywie rozważamy ekspansję zagraniczną na kraje sąsiadujące z Polską.