Ubiegły rok spółki spod szyldu CDI zakończyły pierwszym sukcesem deweloperskim. Oddano do użytkowania dwa budynki mieszkalne (144 mieszkania) w Bydgoszczy przy ul. Leśnej. Jest to preludium największej w Bydgoszczy inwestycji mieszkaniowo-usługowo –handlowej: Platanowego Parku. O kontynuacji tego projektu oraz o innych działaniach jakie CDI podejmować będzie w 2016 roku opowiedzą Andrzej Witkowski, Członek Zarządu spółki CDI 1 Sp. z o.o. oraz Jacek Kazubowski, Wiceprezes Zarządu CDI Konsultanci Budowlani Sp. z o.o.
Na czym obecnie koncentruje się działalność deweloperska spółek CDI?
Andrzej Witkowski: Przede wszystkim na terenie prawie 10 hektarowej działki w pobliżu centrum Bydgoszczy na Osiedlu Leśnym. Inwestycję deweloperską w tym miejscu rozpoczęliśmy w 2014 r., realizacją dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych o sumarycznej ilości 144 mieszkań i 156 miejsc postojowych w podziemnych garażach. Budowa została zakończona w 2015 roku i do jego końca sprzedano mieszkania o łącznej powierzchni 3.126,85 m2. To 74 mieszkania; 58 z nich zostało przed końcem roku przekazane nowym właścicielom. W ofercie pozostaje 70 mieszkań i 130 miejsc postojowych w garażach - kolejnych kilka z nich zostało zarezerwowanych w miesiącu styczniu.
Jak wyglądają plany kontynuacji projektu?
A.W.: Od wiosny tego roku rozpoczyna się realizacja Platanowego Parku tj. inwestycji podzielonej na siedem etapów mieszkaniowych oraz trzy etapy biurowo- handlowo- usługowe łącznej powierzchni użytkowej 110.000 m2. Pierwszy etap zabudowy obejmuje wybudowanie 149 mieszkań, 19 lokali handlowo – usługowych oraz 164 miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych. Oddanie mieszkań do użytku przewidujemy na przełom III i IV kwartału 2017 r. Koncepcja zagospodarowania terenu, która stanowi podstawę do realizacji zadania, została opracowana przez Biuro Projektowe CDF Architekci z Poznania i jest efektem rocznej pracy nad projektem wyłonionym w drodze ogólnopolskiego konkursu.
Jak postrzegają Panowie warunki panujące na lokalnym rynku deweloperskim. Jak przez ich pryzmat prognozują Panowie swoje plany sprzedażowe na kolejny rok?
A.W.: Na rynku deweloperskim można zauważyć w ostatnim okresie ożywienie, wynikające między innymi z dużej ilości oddawanych do użytku mieszkań oraz ze sprzyjających do tej pory deweloperom warunków zakupowych dla klienta. Tradycyjnie klientami naszej działalności są również inwestorzy, lokujący swój kapitał w mieszkaniach pod wynajem – inwestycje w nieruchomości cały czas postrzegane są jako lokata kapitału z bardzo dobrymi perspektywami na zysk. Prognozując plany sprzedażowe należy brać pod uwagę dużą podaż na rynek mieszkań deweloperskich, jak również rynek mieszkań wtórnych, który szczególnie dla ludzi młodych stanowi nieraz jedyne możliwe źródło pozyskania swojego pierwszego mieszkania. Sukcesem dobrego dewelopera będzie umiejętne zdiagnozowanie rynku i dostosowanie produktu do jego potrzeb. Tak działamy. Pomagamy też klientom którzy chcąc przeprowadzić się do Platanowego Parku, muszą zbyć swoje stare mieszkanie - stworzyliśmy do tego celu specjalny program.
Ma Pan na myśli program „Stare na nowe” – proszę powiedzieć coś więcej o jego założeniach.
Jacek Kazubowski: W ramach programu „Stare na nowe” zapewniamy profesjonalną, bezpłatną wycenę dotychczasowego mieszkania, atrakcyjną ofertę na jego wykup, a także specjalnie przygotowaną ofertę na nowe mieszkanie. Uzgodniona z nami kwota wykupu posiadanego obecnie mieszkania będzie stanowić wkład własny przy zakupie nowego. Istotne jest również to, że w przypadku kupna nowego mieszkania jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku PCC od zakupu nieruchomości.
Czy spółka w tym roku skupi się wyłącznie na budownictwie mieszkaniowym?
A.W.: Nie tylko. Naszą działalność deweloperską mamy zamiar rozwijać wielokierunkowo – 2016 rok będzie stał również pod znakiem budownictwa komercyjnego. Przygotowujemy inwestycję biurowo- handlowo- usługową w centrum Bydgoszczy, na działce przy Placu Kościeleckich. Zakończenie inwestycji Immobile K3 przewidujemy pod koniec 2017 r. W budynku będzie dostępne prawie 9.000 m2 powierzchni użytkowej, w rzadko spotykanym w Bydgoszczy standardzie odpowiadającym klasie A powierzchni biurowych.
A co z konsultingiem budowlanym? Czy w kolejnych latach ten rodzaj działalności będzie kontynuowany?
J.K.: Działalność konsultingowa firmy w 2016 roku, w zakresie zarządzania i nadzorowania budów, stanowić będzie nadal solidny trzon przychodowy. Oddziały firmy w Bydgoszczy, Warszawie, Poznaniu i Łodzi ( ten ostatni oddział obejmujący zasięgiem również Śląsk), wg zawartych nowych lub kontynuowanych umów, obsługiwać będą jednocześnie ok. 30 inwestycji dla klientów zewnętrznych, świadcząc usługi inżyniera kontraktu oraz nadzoru inwestorskiego. Spektrum działań zawiera również wykonywanie na bardzo szeroką skalę okresowych przeglądów technicznych obiektów budowlanych, wykonywanie audytów i ekspertyz, a także prowadzenie postępowań przetargowych i negocjacji dotyczących wyboru projektantów, wykonawców i dostawców robót.
Działalność ta przez wiele lat stanowiła trzon CDI KB. Z jakiego powodu spółka postanowiła rozszerzyć spektrum działania?
J.K.: Naturalną drogą rozwoju dla firmy jest wykorzystanie ponad 10-letniego doświadczenia w kierowaniu inwestycjami budowlanymi oraz efektów synergii i wsparcia Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A. Pozwoliło to nam obrać kierunek prowadzenia działań na inwestycjach własnych jako Generalny Realizator Inwestycji. Dotyczy to zarówno budownictwa mieszkaniowego czy biurowego, a w niedalekiej przyszłości również budownictwa hotelowego i przemysłowego.
Czy poszerzanie spektrum działalności dotyczy tylko Bydgoszczy, czy angażować będzie ono też inne oddziały CDI?
A.W.: CDI zamierza realizować swoje inwestycje deweloperskie również w innych miejscach w kraju, wykorzystując do tego celu istniejące oddziały w Warszawie, Łodzi i Poznaniu. W 2016 r. zaplanowane jest przygotowanie dwóch inwestycji mieszkaniowych w Warszawie. Obecnie zaawansowane są działania w pozyskaniu nieruchomości, co umożliwi w bliskiej perspektywie czasowej rozpoczęcie działalności deweloperskiej na tym rynku.