Z widokiem na Bydgoszcz - dominanta w inwestycji Platanowy Park - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Z widokiem na Bydgoszcz - dominanta w inwestycji Platanowy Park
Data publikacji: 29.01.2021

Wysokie budynki mieszkalne bardzo często wzbudzają większe zainteresowanie niż te standardowe, ograniczające się do kilku kondygnacji. Co powinien wziąć pod uwagę architekt chcąc zaplanować wysoką zabudowę osiedla?

Przede wszystkim projekt musi uwzględniać założenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który informuje m.in. o przeznaczeniu terenów, ulicach, drogach, podziale na działki budowlane czy właśnie wysokości zabudowy. Powstające w Bydgoszczy osiedle Platanowy Park jest doskonałym przykładem tego, jak zaplanować budynki o zróżnicowanych kondygnacjach, tak aby każdy z nich dobrze wkomponował się w projekt, a wszystkie tworzyły spójną całość. W realizowanym obecnie etapie III osiedla powstaje 15-kondygnacyjna dominanta architektoniczna, będąca najwyższym budynkiem w tej części miasta.- Obrócona względem wszystkich budynków będzie stanowić zamknięcie osi widokowej, która docelowo powstanie od skrzyżowania ulic Kamiennej/Sułkowskiego i prowadzić będzie w głąb osiedla – mówi Karol Fiedor - szef Pracowni CDF, odpowiedzialnej za projekt osiedla – Ma być charakterystycznym punktem, który zorganizuje przestrzeń wokół siebie.

Przy planowaniu wysokich budynków istotne jest również przeprowadzenie analizy nasłonecznienia i przesłaniania sąsiednich budynków: inwestor oprócz przedstawienia projektu budowlanego, przygotowuje też projekt takiej analizy, dokumentując że planowany budynek spełnia te kryteria. W skrócie: czas nasłonecznia lokali mieszkalnych w budynku oraz w jego sąsiedztwie powinien wynosić nie mniej niż 3 godziny (przynajmniej w jednym z pokojów).

Najwyższy budynek w Platanowym Parku na ostatnich kondygnacjach oferować będzie w kierunku południowym panoramę miasta oraz w kierunku północnym widok na Myślęcinek.- Architektura dominanty z założenia ma być prosta i elegancka. Przemyślane podziały elewacji mają na celu wysmuklenie bryły. Duże szklenia, starannie zakomponowane tarasy i loggie sprawiają, że budynek będzie zrównoważony, ponadczasowy i nie ulegnie zmieniającym się trendom w architekturze – mówi Karol Fiedor.

Na ostatniej kondygnacji tego 50-metrowego budynku zaplanowano dwa przestronne, blisko 100-metrowe apartamenty. Jeden z nich został już zarezerwowany przez klienta, który niemal od początku przedstawienia koncepcji osiedla, aktywnie uczestniczył w projektowaniu swojego przyszłego mieszkania.Planowanie całego osiedla musi uwzględniać nie tylko relacje przestrzenne pomiędzy budynkami, ale również mieć na uwadze funkcjonowanie mieszkańców w zaprojektowanej zabudowie. Przestrzeń, w której mieszkamy powinna wzbudzać poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Nie bez powodu wiodącym założeniem Platanowego Park jest stworzenie miejsca, w którym ruch samochodów odbywa się tylko na jego pograniczu i w podziemnych halach garażowych, a centrum osiedla oddane zostanie jego mieszkańcom – dzięki przestronnym patiom, placom zabaw i szczegółowo zaplanowanym terenom zielonym. Zaprojektowana zabudowa, o zróżnicowanych kondygnacjach, znakomicie komponuje się jako całość, a wspominany 15-kondygnacyjny budynek ma stać się charakterystycznym punktem, który zorganizuje przestrzeń wokół siebie.Platanowy Park w Bydgoszczy jest jedną z inwestycji deweloperskich Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A., notowanej na warszawskiej GPW od 2007 roku. Grupa łączy spółki działające w takich branżach jak deweloping, budownictwo przemysłowe, hotelarstwo, przemysł oraz automatyka i elektroenergetyka. Za realizacje osiedla odpowiada lider segmentu deweloperskiego Grupy - spółka CDI Konsultanci Budowlani.