Konferencja na zakończenie prac archeologicznych na terenie inwestycji IMMOBILE K3 - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Konferencja na zakończenie prac archeologicznych na terenie inwestycji IMMOBILE K3
Data publikacji: 28.10.2016

W czwartek 27.10.2016 r. na terenie powstającej inwestycji IMMOBILE K3, odbyła się konferencja prasowa poświęcona zakończonym tu niedawno pracom archeologicznym. Na spotkaniu, oprócz przedstawicieli inwestora oraz bydgoskich mediów, pojawili się archeolodzy z bydgoskich firm „Aureus” i „Castrum”, którzy koordynowali prace wykopaliskowe przy Placu Kościeleckich w Bydgoszczy.







[caption id="attachment_4095" align="aligncenter" width="611"]
źródło[/caption]

Wczorajsza konferencja prasowa zorganizowana została w celu podsumowania prac wykopaliskowych, które rozpoczęły się na początku czerwca bieżącego roku. W związku z ogromnym zainteresowaniem jakie inwestycja budzi wśród mieszkańców miasta, konferencja zgromadziła licznie reprezentantów lokalnych mediów.



W miejscu w którym powstaje nowoczesny biurowiec klasy A dotychczas funkcjonował parking, a wcześniej dworzec i zajezdnia autobusowa. Prace archeologiczne przed rozpoczęciem prac budowlanych to wymóg obecnych przepisów. Teren ten usytuowany jest w rejonie historycznych fos - miejskiej i zamkowej; w niewielkiej odległości od wczesnośredniowiecznego zespołu grodowego, a następnie średniowiecznego zamku bydgoskiego. W związku z tym, znalazł się on w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej i archeologicznej. Badania przeprowadziło konsorcjum dwóch lokalnych firm - "Aureus" Usługi Archeologiczne i Konserwatorskie Anna Retkowska oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Castrum Robert Grochowski. Prace tego typu w tym właśnie obszarze, archeolodzy mieli okazję prowadzić po raz pierwszy.







[caption id="attachment_4093" align="aligncenter" width="611"]
Architekt Robert Grochowski[/caption]

Udało im się znaleźć pod ziemią zasypiska dawnej fosy zamkowej z drewniano-kamiennymi reliktami konstrukcji oraz fosy miejskiej z doskonale zachowanym drewnianym umocnieniem jej zachodniego stoku i urządzeniami hydrotechnicznymi. Odkopano również fragmenty dawnego mostu lub grobli prowadzących z miasta lokacyjnego w kierunku wyspy zamkowej oraz liczne pozostałości drewnianej i murowanej zabudowy gospodarczej, a także drewnianych rur kanalizacyjnych. Odkrycia te są dokładnie badane, m.in. przez specjalistów z krakowskiej AGH i z Biskupina. Z elementów drewnianych pobrano próbki, na podstawie których usłojenia ustalony zostanie dokładny wiek znalezisk. Archeolog Rober Grochowski:







Prac tych podejmą się najlepsi fachowcy w dziedzinie. To bardzo wymagająca praca, która może potrwać ok. trzech lat. Rozmawiamy już też z bydgoskim Muzeum Okręgowym o organizacji wystawy czasowej prezentującej nasze odkrycia. Część obiektów mogłaby być pokazana również w budynku Immobile K3.





[caption id="attachment_4092" align="aligncenter" width="611"]
Architekt Anna Retkowska[/caption]

Szefowa pracowni „Aureus”, Anna Retkowska wyliczyła, że ponadto znalezionych zostało ponad trzy i pół tysiąca fragmentów naczyń ceramicznych, które powstały w różnych stuleciach:







– Pozyskaliśmy bogaty materiał ruchomy. To m.in. aż 3663 fragmentów naczyń ceramicznych. Po technice ich wykonania i wzornictwie dokładnie możemy ustalić wiek i pochodzenie. Naczynia lepione z taśm gliny, wykonywane jeszcze na prymitywnych maszynach obrotowych, datuje się na XIV lub XV w. Porcelanowe wypiekane w wysokich temperaturach to już XVIII i XIX w. Wiele z nich pochodzi m.in. ze słynnych niemieckich manufaktur. Znaleźliśmy również porcelanowe fajki i figurki. Nie brakuje przedmiotów ze szkła i skórzanych, czyli fragmentów m.in. butów i pasków, żelaznych narzędzi wyrobów z rogu czy bursztynu. Ciekawym znaleziskiem jest misa ze złotej blachy, prawdopodobnie naczynie liturgiczne. Wśród znalezisk jest też żelazna siekiera, bełt do kuszy czy średniowieczna kula armatnia. Znaleźliśmy jeszcze blisko 600 fragmentów kości.





IMMOBILE K3 to 5-kondygnacyjny, nowoczesny biurowiec klasy A z 2-poziomowym parkingiem podziemnym, zlokalizowany w Bydgoszczy przy ul. Plac Kościeleckich 3 (zaledwie 100 m od Starego Rynku). Biuro projektowe CDF Architekci z Poznania, projektując budynek IMMOBILE K3, brało pod uwagę zarówno jego funkcjonalność, ale również o historię tego miejsca. Inwestycję rozpoczęto w III 2015 r., przygotowując plac budowy do realizacji robot. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję odbyło się w czerwcu tego roku. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na I kwartał 2018 r.



Przykłady znalezisk, dokonanych na terenie inwestycji:



[caption id="attachment_4105" align="aligncenter" width="575"]
Wybór porcelanowych fajek (główki i fragmenty cybuchów), XVIII w.[/caption]



[caption id="attachment_4106" align="aligncenter" width="575"]
Kufel kamionkowy malowany kobaltem, szkliwiony, import, Westerwald (południowo-zachodnie Niemcy), XVIII w.[/caption]



[caption id="attachment_4096" align="aligncenter" width="575"]
Porcelanowa figurka dziewczynki, XVIII w.[/caption]



[caption id="attachment_4097" align="aligncenter" width="575"]
Pucharek ze szkła szlifowanego, początek XIX wieku[/caption]



 



[caption id="attachment_4098" align="aligncenter" width="520"]
Fragment kamionkowego dzbana z „brodaczem”, ok. XVI w, import, Kolonia (południowo-zachodnie Niemcy)[/caption]



[caption id="attachment_4100" align="aligncenter" width="575"]
Butelki apteczne, XVIII w.[/caption]