Genezy Grupy Kapitałowej IMMOBILE doszukiwać się trzeba w korzeniach najstarszej ze spółek pozostających w jej strukturze – spółki MAKRUM. Pochwalić się może ona prawie 150-letnią już historią swojej działalności.
Jej początki sięgają roku 1868, kiedy przemysłowiec Hermann Löhnert przy ul. Podolskiej w Bydgoszczy (ówczesnym Brombergu) zakłada warsztat remontowo-usługowy zajmujący się maszynami i urządzeniami rolniczymi. Około roku 1888 przedsiębiorstwo przeniosło się do zakładu przy ul. Dworcowej 13. Tej zmianie towarzyszyła również zmiana profilu produkcyjnego – zaczęto tu produkcję maszyn i urządzeń do mechanicznej przeróbki surowców mineralnych, m.in. młynów do przemiału cementu, rud metali i nawozów sztucznych oraz maszyn dla cukrowni i gorzelni. Produkcja ta oparta była na własnych, opatentowanych pomysłach, a produkty sprzedawano m.in. w wielu krajach Europy, Ameryce Południowej i Chinach. Pod koniec XIX w. zakład Löhnerta zatrudniał 240 robotników, którzy pracowali na bardzo dobrych, jak na ówczesne warunki, zasadach – m.in. objęci zostali opieką socjalną i otrzymali od właściciela książeczki oszczędnościowe na łączną sumę 10 tys. marek.
W 1899 przy udziale Ostbank für Handel und Gewerbe z Poznania, firmę przekształcono w spółkę akcyjną. W firmie, funkcjonującej wtedy pod nazwą „Bromberger Maschinenfabrik H. Löhnert AG, Bromberg”, Herman Löhnert pełnił rolę dyrektora oraz członka zarządu. Na początku XX w. Löhnert zakupił teren na wschodnim obrzeżu ówczesnej Bydgoszczy przy ul. Leśnej, z przeznaczeniem na rozbudowę zakładu. W tamtym czasie, nazywanym „złotym wiekiem’ firmy, powstał tu budynek administracyjny i zaplecze techniczne, m.in. hala obróbki mechanicznej i montażu, blacharnia, kotlarnia, kuźnia, odlewnia żeliwa, siłownia z turbiną parową, stolarnia i narzędziownia oraz bocznica kolejowa doprowadzona od linii Warszawsko-Bydgoskiej. Fabryka z tradycyjną nazwą „Kugelfallmühle von Hermann Löhnert Bromberg” zatrudniała już przeszło 800 osób. Był to drugi pod względem wielkości zakład przemysłowy Bydgoszczy.
Budynek zarządczy, lata 1911-13; źródłoW okresie międzywojennym większość niemieckich pracowników fabryki opuściła kraj. Zmieniła się więc struktura zatrudnienia i dominować zaczęli polscy pracownicy. Pracowało tu ok. 540 osób, fabryka dysponowała mieszanym, niemiecko-polskim kapitałem, a jej asortyment cały czas się powiększał.
Wielki kryzys lat 1929-1935 odbił się jednak i na działalności fabryki – zredukowała ona do minimum zarówno produkcję, jak i liczbę pracowników. W efekcie, w 1935 roku wypracowano zaledwie 2,5% obrotów w stosunku do roku 1929. W kwietniu 1932 fabryka zgłosiła upadłość. Pozostała w niej do końca 1938.
W 1938 r. powołano do życia spółkę dzierżawców pod nazwą Pomorska Fabryka Maszyn Spółka z o.o. w Bydgoszczy. Dzięki niej powrócono do szerokiej działalności - uruchomiono produkcję maszyn kruszących, taboru kolei wąskotorowych oraz maszyn i urządzeń dla cementowni, cukrowni, cegielni i różnego typu kotłów i zbiorników. W czasie drugiej wojny światowej produkcję przestawiono na potrzeby wojska (wytwarzano m.in. sekcje do łodzi podwodnych, windy, kotwice, odlewy żeliwne). W 1946 fabrykę upaństwowiono. Przywrócono również wyższy poziom zatrudnienia - na początku 1948 roku wynosiło ono 815 osób, a w 1954 roku wzrosło do 1200 pracowników. W latach 50. i 60. XX w. fabrykę znacznie rozbudowano, wznosząc hale obróbki mechanicznej, montażu i odlewnię żeliwa z kompleksem oddziałów towarzyszących. W 1957 połączono ją z dawną Bydgoską Fabryką Maszyn i Kotłów Parowych Hansa Eberhardta oraz pomniejszymi zakładami. W tej formie spółka przyjęła nazwę Pomorskich Zakładów Budowy Maszyn „Makrum”. Nazwa MAKRUM to akronim reprezentujący flagowe produkty zakładu: maszyny krusząco-mielące. Kolejny etap rozbudowy zakładów miał miejsce w latach 1962-1967. Jego celem była dalsza przebudowa hal fabrycznych i doposażenie w maszyny do obróbki urządzeń wielkogabarytowych. W latach 70. wprowadzono automatyzację produkcji. W 2014 nastąpiła zmiana nazwy spółki na
Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A. Wieńczyła ona proces przebudowy Grupy, w której strukturze wyodrębniono następujące segmenty: przemysłowy, hotelowy, budowlany, handlu i zarządzaniu nieruchomościami. Przeobrażenie to jest symbolem rozpoczęcia nowego rozdziału w historii funkcjonowania spółki.